Samica i samiec myszy - jak rozpoznać płeć?
Porady,  Hodowla

Rozpoznawanie płci myszy

Rozróżnianie płci jest bardzo istotne. Jeśli hodujemy myszki tylko jednej płci, pojawienie się osobnika płci przeciwnej może przysporzyć nam sporo trudności.


Jeśli nie będziemy przygotowani na taki obrót sprawy, czeka nas albo przygotowanie wyprawki dla myszek, albo poszukanie dla nich innego domu. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawania płci myszy, żeby świadomie wybierać czy dobierać zwierzęta do swojej hodowli.

Sklepy zoologiczne bardzo często zamieszczają informacje, w których zrzekają się odpowiedzialności za niewłaściwe rozpoznanie płci zwierząt. Jest to bardzo wygodna postawa. Liczy się tylko sprzedany towar, a problem na głowie niech ma ktoś inny. Już lepiej przygarnąć lub adoptować myszy z bardziej pewnego źródła, do czego zachęcam.

Kartka w sklepie zoologicznym z informacją: Nie uznajemy reklamacji błędnego określenia płci zwierząt.

Jak podnosić i trzymać myszkę?

Jedną ręką chwytamy ogon (nie za końcówkę, tylko w jego połowie, żeby nie sprawiać myszce bólu), a drugą rękę podkładamy pod myszkę lub dajemy jej oprzeć się o stabilne podłoże. Najlepiej, żeby była to jakaś gładka powierzchnia, np. stół, żeby zwierzę nie zaczepiło się pazurkami i nie próbowało się nam wyrwać. Może to być również łóżko, na które położymy coś gładkiego, np. teczkę na dokumenty, albo położymy rękę.

Myszka powinna mieć oparcie i nie powinna wisieć na własnym ogonie. Raz, że jest to bardzo stresujące dla zwierzęcia. Dwa, zwierzę bez podparcia wierzga i wykręca się, szukając możliwości ucieczki, co utrudnia rozpoznanie płci.

Myszkę podnosimy powoli i ostrożnie. Nie szarpiemy! Jeśli zwierzę wyrywa się, nie siłujemy się z nim, żeby nie zrobić mu krzywdy. Rozpoznanie robimy na niewielkiej wysokości od podłoża (nigdy w powietrzu!), gdyż małe myszki są bardzo skoczne. Upadek z dużej wysokości to w zasadzie śmierć zwierzęcia. Jeśli nie natychmiastowa, to odwleczona nieco w czasie, w bólach i męczarniach.

Nawet jeśli postępujemy delikatnie, myszce może się to nie spodobać, dlatego musimy być przygotowani na ewentualne ugryzienie. Nie może być tak, że po ugryzieniu w odruchu upuścimy zwierzę lub rzucimy nim, żeby uwolnić się od jego zębów. Jeśli boisz się kontaktu z mysimi siekaczami, załóż na dłoń rękawicę lub skarpetę.


Jakie są różnice między samicą a samcem myszy?

U samca odległość pomiędzy odbytem a genitaliami jest większa, niż u samicy. U samca będą widoczne zarysowane jądra w worku mosznowym. Z kolei na brzuszkach samic będą widoczne pary sutków na tzw. listwie mlecznej, która ciągnie się od szyi do ogonka. U samicy to, co wystaje i co często mylnie intepretowane jest jako penis samca, nim nie jest. Można delikatnie odchylić i zobaczyć, że jest tam dziurka.


Jak i kiedy sprawdzić płeć myszek?

Rozpoznanie płci u bardzo młodych myszy jest dosyć trudne, ponieważ różnice między samicami a samcami są niezbyt wyraźne i mogą być niezauważalne dla niewprawnego oka. Osobiście ułatwiam sobie rozpoznanie, chuchając ciepłym powietrzem u nasady ogona. U samców wzrost temperatury spowoduje zstąpienie jąder do moszny. Sposób może dziwny, ale działa.

Pierwsze, wstępne rozpoznanie płci myszy należy zrobić po ok. 4 tygodniach od jej urodzin. Następnie warto je powtarzać przez kilka kolejnych dni, aby być pewnym identyfikacji płci i uniknąć pomyłek.

Samce i samice należy rozdzielić najpóźniej w 6 tygodniu życia, gdyż myszy szybko osiągają dojrzałość płciową. Opóźnienie rozdzielenia może skutkować pojawieniem się potomstwa z niewskazanego chowu wsobnego.


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *